Blog

Talentor
25
Čvn

Trendem HR je individualizace. Do deseti let se nebudeme zaměřovat na lidi, ale na člověka, říkají headhunterky Talentoru

Snad se i v Česku dočkáme větší flexibility pracovní trhu. Budoucnost HR vidíme v zaměření se na individuální motivaci, potřeby a požadavky, tvrdí headhunterky Talentoru Kateřina Gruňová a Petra Petrušková.

Jak si teď jako personálně-poradenská společnost vedete? Nakolik karanténa a mimořádná opatření ovlivnily vaši činnost?

Jako většinu firem tato situace ovlivnila i nás, ale naštěstí je naše práce flexibilní. Během jednoho dne jsme byli schopni všechno řešit online a z domu. Dnes už pracujeme opět v kanceláři, ale většinu pohovorů realizujeme stále prostřednictvím videa. Mimo nábor se věnujeme také dalším poradenským službám, které jsme klientům od začátku karantény začali aktivněji nabízet. Kromě náboru děláme i průzkumy trhu, zajišťujeme pomoc psychologa pro zaměstnance, na které byl v době karantény vyvíjen největší tlak, nebo děláme diagnostické metody, které můžou pomoct v online náboru. Vzhledem k tomu, že našimi klienty jsou společnosti napříč různými obory, dokážeme vnímat rozdílnosti na trhu. Útlum náboru jsme zaznamenali například ve společnostech z automobilového průmyslu nebo ve výrobních závodech. Naopak v bankovním sektoru se poptávka po nových zaměstnancích dokonce lehce navýšila.

Nazval jsem vás jako personálně-poradenskou společnost, je to vůbec přesné označení? Čemu všemu se v Talentoru věnujete?

Lidi nás označují různě. Pro většinu jsme personálka, což ale neslyšíme moc rádi, nebo headhunteři. My upřednostňujeme označení personálně-poradenská společnost. Naše služby jsou postaveny na třech pilířích – nábor, personální poradenství a outsourcing mezd a personální administrativy.

Zmiňujete, že pro hledání talentů používáte řadu metod. Jaké to jsou? Co se vám osvědčilo?

Každého klienta i pozici řešíme individuálně. Podle potřeb klienta navrhujeme tu nejlepší cestu, jak najít ty správné lidi. Ačkoli využíváme inzertní kampaně, bereme je spíš jako loterii. Může v ní padnout jackpot v podobě kvalitního kandidáta, ale nemůžeme spoléhat na to, že nás loterie uživí. Typicky spíše hledáme a oslovujeme kandidáty, kteří nejsou na pracovním trhu aktivní. Dnes se 80 % takového hledání a oslovování děje v online prostoru, ovšem umíme a používáme i metody klasického, old school telefonického headhuntingu. Právě v oblasti headhuntingu naše služby většina klientů využívá nejčastěji, když potřebují najít kvalitní kandidáty, kteří nejsou na pracovním trhu zrovna k dispozici. Kvalitní kandidáty si totiž každá firma snaží udržet a na inzerát se klientům sami nepřihlásí.

Co teď v HR frčí? Objevily se třeba nějaké nové trendy kvůli koronaviru?

Jednoznačně online nábor. Některé firmy na tento způsob přešly v době karantény plynule, jiným to trvalo déle. Pomalejší přechod na online pohovory byl často způsoben silnými preferencemi manažerů, kteří jsou zvyklí na osobní setkání. Ale z legitimních důvodů. Z pohledu psychodiagnostiky se jim kandidát hodnotí lépe při osobním setkání. Do hodnocení mohou začlenit i projevy nonverbální komunikace, v čemž je počítačová obrazovka limituje. V rámci osobního setkání lze také kandidátům zadat vypracování případové studie.

Summit summitu Talentor International

Takhle vypadal mezinárodní summit Talentor International.

Jak současná situace poznamenala váš obor?

Nedá se říct, že by situace spojená s koronavirem oblast HR nějak výrazně poznamenala. Za nás můžu říct, že jsme byli spíš pozitivně překvapeni, jak rychle a flexibilně jsme dokázali fungovat z domova. Samozřejmě nábor se následkem koronaviru u některých pozic pozastavil nebo v několika případech úplně zrušil, ale zase nám to dalo prostor zamýšlet se nad inovacemi, naším budoucím směřováním a strategií firmy. Na to za normálního režimu nemáme tolik prostoru.

Setkáváte se s nějakou předpojatostí vůči personálním agenturám ze strany veřejnosti? Někteří lidé mají v sobě zakořeněnou představu, že personální agentury jsou zlo, protože mají špatné zkušenosti z dřívějška.

To se stává v každém oboru, že můžete mít špatnou zkušenost. Výhod spolupráce s agenturou je několik. Kandidát může získat přehled napříč trhem, a to nejen o jedné pozici. Může získat informace o pozici pod čarou a konzultant může pomoct s přípravou na pohovor, protože zná detailně požadavky klienta jak na profesní odbornost a zkušenosti, tak na osobnost. Hlavně ví, co je pro klienta opravdu zásadní. Konzultant je s kandidátem v pravidelném kontaktu a informuje ho o průběhu. Pokud se kandidát přihlásí sám, nedostává tak rychle informace, s čímž jako kandidát nic moc nezmůžete. Pokud spolupracuje s agenturou, má lepší možnosti, jak informace získávat, i jak se klientovi lépe prodat.

Kde vidíte HR za deset let?

Nejspíš dojde k projekci stávajících trendů směrem do budoucnosti. Bude pokračovat digitalizace a automatizace určitých procesů. Pokud se bude ekonomice dařit, dá se čekat i pokračování individualizace HR. Jak na úrovni dodavatelských služeb, tak zejména na úrovni interního HR ve smyslu přechodu ke skutečnému HR Business, potažmo HR people partnershipu. To vnímám jako zaměření na člověka namísto lidí, tedy fokus na individuální motivace, potřeby a požadavky, vyladění pracovních pozic a teamů na míru těm, kteří je zastávají, akcentování koučovacích aktivit a podobně. Snad se i v Česku dočkáme větší flexibility pracovního trhu. Pořád máme v rámci Evropské unie jedno z nejnižších procent lidí pracujících na alternativní úvazky.

Kde vidíte Moravskoslezský kraj v roce 2030?

Lidé nebudou odjíždět za prací jinam, bude probíhat rozvoj dalších nevýrobních oborů a bude zde hodně zeleně!

Proč jste se stali členem Patriotů MSK?

Jednoznačně pro možnost poznat a pravidelně se setkávat s inspirativními a pozitivními lidmi a získávat nové informace.


Talentor Czech Republic

Talentor Czech Republic je česká pobočka mezinárodní personálně-poradenské společnosti. Používá léty ověřené náborové metody pro akvizici talentů tuzemským i zahraničním klientům. Při hledání mimořádných kandidátů tak nespoléhá na náhodu. Od roku 2018 je členem Patriotů MSK.