Blog

René Matlášek
14
Lis

René Matlášek: Být propojený je základ. Bez příspěvku z Nadace bych klip nenatočil

René je ostravský písničkář, z něhož pozitivní energie jen číší. Zároveň je nejmladším podpořeným v rámci Nadace Patriotů MSK. Na co přesně peníze použil? A jaké má plány do budoucna?

Na 10. Setkání jsi jako zatím nejmladší z podpořených obdržel 10 tisíc korun. Na co přesně jsi tyto peníze použil?

Peníze jsem použil na natočení a propagaci mého videoklipu k písni Maková panenka. Potřebovali jsme zaplatit herce, režiséra, jeho asistenta při kameře, zapůjčení veškeré techniky, tramvaje i alespoň drobné občerstvení pro naše komparzisty. Nebýt příspěvku, videoklip bychom asi pro nedostatek financí nenatočili. Moc si jej vážím.

Pokryl příspěvek všechny náklady spojené s natáčením videoklipu?

Všechny náklady nepokryl, peníze jsme dodávali také z jiných zdrojů – především z výtěžku na Startovači. Celkové náklady na natočení klipu se pohybovaly kolem 30 tisíc. Jelikož z toho příspěvek Nadace Patriotů MSK pokryl třetinu, významně nám pomohl.

Bylo těžké splnit podmínky, které Nadace Patriotů MSK na přihlášené projekty klade? Bylo těžké podat přihlášku jako takovou?

Díky tomu, že jsme měli jasné instrukce o tom, co je třeba splnit, postup nebyl složitý a vše se podařilo dotáhnout do zdárného konce.

Jaké jsou tvé další plány? Máš v plánu doprovodit videoklipem i další písničky?

Určitě. Mám v plánu točit videoklipů, co to jen půjde. Teď jde jen o to mít nápad, prostředky a šikovné lidi schopné tento nápad ztvárnit. O letních prázdninách jsme natočili videoklip na píseň Mezi prsty, v září jsme potom s kapelou Self Made natáčeli videoklip k písni Zvedni koutky z našeho nového épéčka o šesti písních.

Natáčet chceme i dál. Musíme se jen dohodnout, jestli teď natáčet klip k písni z mého alba, nebo kapelního épéčka. Činný jsem jak v kapele, tak jako sólista, taktéž manažerku máme společnou. Společné prostředky na natáčení však nepokryjí obě aktivity. Moc rád bych další videoklip natočil v horizontu čtvrt roku.

Křest alba Reného Matláška

Křest Reného alba

Na videoklipy, které jsi zmínil, jste získávali prostředky jakými způsoby?

To se různí. Zatím výrazně nejnákladnějším videoklipem byla právě Maková panenka, na kterou jsme potřebovali celou tramvaj. Na Mezi prsty nám naopak stačili beskydské hory, které jsou přístupné všem, nepotřebovali jsme tak na něj tolik financí.

Jak vůbec vznikl klip, respektive písnička Maková panenka? Z čeho jsi vycházel, kde jsi pro něj vzal inspiraci?

Písnička vznikla jako legrace z určitého typu lidí, kteří cestují městskou hromadnou dopravou a neumí se v ní chovat. V žádném případě nejde o to dělat si srandu z lidí, kteří jsou obézní. Podle předpisů by se v tramvajích nemělo jíst vůbec, ale už jsem se mnohokrát setkal s případy, kdy něčí jedení rozhodně nebylo přehlédnutelné, zůstával po něm obrovský nepořádek a všichni kolem z toho byli vyjevení.

Právě takové případy mě inspirovaly k napsání písničky. Je o lidech, kteří nepochopili základy společenského chování – nějaké normy, pravidla a etiketu. O klip se potom postaral režisér Vojta Lukáš.

Uvažuješ o spolupráci s Nadací Patriotů MSK i do budoucna, například kvůli propojení s dalšími investory?

To bych moc rád. Zastáváme názor, že být propojený je základ. Byli bychom hloupí, kdybychom se nechtěli bavit s lidmi okolo nás o tom, co bychom společně mohli vymyslet do budoucna a jakým způsobem bychom mohli spolupracovat. Konkrétní kroky jsme zatím nepromýšleli, protože natočení dalšího klipu je zatím v nedohlednu, ale určitě se tím budeme zabývat. V momentě, kdy na to přijde, budeme moc rádi, pokud budeme moc toto téma znovu otevřít i s Patrioty MSK.