Blog

3
Srp

Komentář: Lidi nejsou a nebudou… 6 trendů, díky kterým nebudeme foukat proti větru

Komentuje Tomáš Buchwaldek, spoluzakladatel Patriotů MSK. Redakčně neupraveno.

Možná je to tím, že máme personální agenturu, ale neskutečně často slyším povzdech, že nejsou lidi. Ano, lidi nejsou a ani nebudou. Jen málo věcí se dá dobře předpovědět, ale pokud se nestane něco zcela výjimečného, tak zrovna kolik bude lidí, se dá předpovědět celkem přesně. A to pomocí demografického stromu, který najdete na stránkách Českého statistického úřadu:

Lidí v produktivním věku bude zkrátka méně. Zásadně méně. Bude nám chybět až 80 000 lidí v pracovním procesu každým rokem. Dost pravděpodobně si řada z nás stále ještě nedokáže úplně reálně představit, co to pro nás vlastně znamená. Podobný demografický strom mají i ostatní země Evropy. Evropa je tak takovým “domovem důchodců světa”. Toto je jasný trend, takhle bude tkz. “foukat vítr”. Abychom ale jen neplakali a nebyli překvapeni, co s tím dělat a jak se připravit?

Zásadní otázky typu:

 • Kdy odcházet do důchodu?
 • Odcházet do důchodu nárazově, či postupně?
 • Přijímat více cizinců? Pokud ano, tak z jaké země? 
 • Jak motivovat naše občany, aby rodiny měly 3 a více dětí?

 … nechme na politicích, jen si je prosím pohlídejme, ať to řeší lépe, než onen “náhlý” a zcela “nepředpokládaný” přetlak na středních školách. Snad nebudeme opět překvapení. 

A co můžeme dělat my, podnikatelé?

 1. Digitalizujme! A to fest a všechno. => Zničte přihrádky na papíry, zrušte odpadkové koše. Digitalizace už není pouze konkurenční výhodou. Je to naprostou povinností, jestli ještě vůbec chceme na trhu fungovat. Když jsme se stěhovali do nových prostor, vyhodili jsme naprostou většinu šuplíků a přihrádek na papíry. Lidi brblali, ale byl to ten nejlepší krok k digitalizaci. Když jsem byl na návštěvě u jednoho významného podnikatele, nemohl jsem vyhodit žvýkačku. “Chtěl jsem posunout firmu do naprostého digitálu. A když nemáte koše, netisknete, nemáte kde co vyhodit.” S papírem se nedá sdíleně pracovat, nezjistíte odkudkoliv a rychle informace, které jsou na něm. Digitalizace je základ k efektivitě, papír je náš nepřítel.

 2. Ve flexibilitě a zkrácených úvazcích jsme daleko za západem. Podíl zkrácených úvazků v ČR je letos 6,2%. Nejvíce jich v Evropě mají ve Švýcarsku 37,6%, průměr EU je 17,4% Tady máme prostor ke zlepšení. Zkrácené úvazky jsou nejen pro ženy na mateřské, ale i a čím dál více u seniorů. Age management bude každým rokem větší téma. Ptejme se už teď: Jaké pozice může obstarávat starší člověk? Jak jej zaučíme? Jak práci přizpůsobíme? Jak přizpůsobíme naši organizační strukturu firmy?

 3. Své lidi berme vážně, jako partnery, spolupodnikatele, kolegy. Individuální rozvojové plány, míra spolurozhodování, employee experience, gamifikace, zaměstnanecké akcie,…. To jsou pojmy, které musíme do našich firem dostat. Kdo to zmákne, bude mít lidi a bude mít i lepší lidi. Kdo ne, tak v lepším případě mu někdo zbyde. A řekněme si to na rovinu, očekávejme inflaci morálky a intelektu. Mladí opravdu nebudou toho umět tolik a přesto si budou moci vybírat. A nebude jim dělat problém ze dne na den skončit. Jinými slovy – i někdo totálně hloupý a neloajální si bude moci vybírat z několika dobrých zaměstnání.

 4. Masová personifikace. Víte, že pomocí algoritmů ve vyhledávání dokázal výrobce plen poslat zdarma testovací sadu plen pro novorozence mladé ženě? Jakmile je převzal doma její otec, tak zjistil, že má svou dceru těhotnou. Algoritmy věděli o jeho dceři více než on sám.

  Znáte film Her? Už v roce 2013 autory napadl příběh o tom, jak se muž zamiluje do umělé inteligence, která je tak personifikovaná, že si s ní zkrátka velmi dobře rozumí. Problém nastává v tom, když zjistí, že ona umělá inteligence udržuje intenzivní a hluboké vztahy s dalšími tisíci lidmi… Nikdo z nás nechce být číslem. Ačkoliv víme, že třeba Amazon má tisíce klientů, chceme aby věděl, co nabídnout nám konrétně. A jako klienti toto budeme chtít postupem času i od ostatních. Buď to technologicky a procesně ve firmách zvládneme nebo to zvládne někdo jiný. Nároky se budou zvyšovat a nůžky rozevírat.

 5. Glokalizujme. Tvořme “malé globální firmy” s vysokou přidanou hodnotou. Říká autor knížky Revoluce v podnikání Daniel Priestley. Je prokázáno, že lidé jsou schopni mít interaktivní sociální vztahy s maximálně 120-150 dalšími lidmi. Proto už teď některé firmy zvažují růst pouze do této velikosti. Logistika je dražší + i v poslední době rizikovější. Díky 3D tiskárnám, vertikálním farmám se bude výroba čehokoliv přesouvat blíže spotřebiteli. Do Evropy se bude přesouvat více továren, kde bude sice pracovat méně (nebo i žádní) lidé. Na druhou stranu nemějme v myslích hranice našeho státu a prodávejme globálně (produkt, který se dá přenést v online světě) a rozvíjejme lokální prostředí (v offline světě).

 6. Self-made a self service. To, že si čepujeme sami pivo, nebo sami zaplatíme v supermarketu, sami se odbavíme na letišti – to vše si už dokážeme představit. Nedávno vznikl v Čeladné první zcela samoobslužný obchod 24/7. Hobby markety taky mají čím dál více klientů. Tvořme naše služby tak, aby se dokázal náš klient sám obsloužit a výrobek si třeba i dotvořit. (Jak je úspěšná Ikea nebo Lego?) Udělá to mnohdy efektivněji a raději, než kdyby čekal na naši obsluhu, kterou budeme mít problém narecruitovat i dostatečně vzdělat a motivovat. Navíc vztah k tomu, co si vyberete a vytvoříte sám je mnohem větší než od někoho jiného. 

 Přes toto všechno si prosím uvědomme, že žijeme v 11. nejbezpečnější a 32. nejbohatší zemi světa. Máme se lépe (v HDP na hlavu) než Španělé a Japonci, jsme na úrovni Italů a Nového Zélandu, doháníme Francouze a občany Velké Británie. Za první republiky jsme byli 17. na světě. 

Pojďme se kousnout, nečekejme až nás smete demografický vítr a nefoukejme proti větru. Naopak napněme plachty, natočme je po směru větru, zavzpomínejme na první republiku a posuňme se v žebříčku států kupředu.