Blog

KasparDigital.cz
28
Čvc

Dobré promo video může mít každá firma, tvrdí Lukáš Vlček, polovička úderného dua KasparDigital.cz

Velmi dobře fungují HR videa, trendem jsou taky vysvětlující animovaná videa. Zajímavě se dá natočit i vagon stojící uprostřed ničeho, popisuje Lukáš Vlček, ideamaker a spoluzakladatel KasparDigital.cz.

Lukáši, pojďte nejdříve objasnit, jak a komu můžete v KasparDigital.cz posloužit.

Spolu s Danielem Kašparem tvoříme pro firmy hraná a animovaná videa. Ať už jsou to náborová videa, nebo produktová videa pro hmotné produkty nebo služby. Taky děláme sestřihy z velkých akcí a máme za sebou i televizní reklamy. Nerozdělujeme zákazníky na malé, nebo velké. Pokud to je reálné, tak pomůžeme každému. Nebo mu alespoň poradíme, ne vždy je to o faktuře.

Jsou v oblasti firemních a produktových videí nějaké trendy? Něco, co zrovna letí a chtějí to všichni klienti?

Produkty se dnes netočí pouze sterilně v ateliéru, ale tlačí se čím dál tím víc na záběry nebo rovnou celá videa, kdy je produkt v akci. Horské kolo se prezentuje skrze profesionálního jezdce někde v lese, sekačka ukazuje své kvality přímo na trávníku u reálného domu.

Dnes dominují dodělané animace a efekty.

Co vnímám dál, je hlad po animacích a efektech ve videích. Časy, kdy stačil pouze 2D popisek nebo text, jsou dávno pryč. Dnes dominují dodělané animace a efekty.

A velmi pozitivním trendem je postupná eliminace stereotypizace žen jako nějakých sexy věcí. Tvůrci pochopili, že tím nedoženou svou nekreativitu.

Co byste poradil firmě, která chce začít lépe komunikovat se svými zákazníky nebo veřejností? Třeba nějaké strojírenské firmě, která působí usedle a lidi vlastně nemají představu o tom, co všechno dělá?

Velmi dobře fungují HR videa – videa pro pracovní nábory, kdy se jedním vrzem odprezentuje jak pracovní pozice, pro kterou se dělá nábor, tak daná firma.

Ale stejně dobře mohou fungovat obecná promo videa o celé firmě. Tam se dají pěkně odprezentovat jak produkty nebo služby dané firmy, tak její zaměstnanci. Před kamerou může vystoupit rovnou majitel nebo jednatel. O několik levelů tím zvedne důvěryhodnost videa.

Pokud firma poskytuje službu, která se špatně vysvětluje, tak jsou na to super — a teď velmi žádaná — animovaná vysvětlující videa. Do jedné minuty dokážeme vysvětlit cokoliv, co nám přijde pod ruku. Ať už to je nějaká specifická finanční služba, pojištění, nebo e-mailingový nástroj…

KasparDigital.cz

Lukáš Vlček (vlevo) a Daniel Kašpar (vpravo) jsou už dva roky KasparDigital.cz. Jedno z prvních videí produkovali pro pražský e-commerce veletrh Reshoper.

Jde to skutečně s každou firmou, která se vám ozve? Nebo jsou některé obory, u kterých dobré firemní nebo produktové video neuděláte, protože jsou prostě nudné?

Pokud máme alespoň trochu volnou ruku, tak věřím, že se nám ještě nepovedlo nudné video. Hodně dělá svěží hudba, dynamický střih, který ladí s hudbou, a efekty a animace, které už tak kvalitní záběry posunou o úroveň výš. Taky rádi videa doplňujeme o dronové nebo výškové záběry. Je to zajímavé a špatný záběr takhle snad ani neuděláte.

Jednou z našich posledních výzev byl stojící vagon. Měli jsme na něj udělat akční upoutávku. Byl to prostě vagon, který stál uprostřed ničeho… Ale povedlo se. Zákazník je spokojený a už se nemůže dočkat, až ho odprezentuje na mezinárodním veletrhu.

Kdo jsou nejčastěji vaši zákazníci?

S oblibou říkám, že pro nás jsou ideální spíše malí zákazníci, ale je pravda, že co se týče stálých zákazníků, máme vlastně ty největší firmy v Česku.

Tak jako tak se ale specializujeme na menší projekty, abychom si mohli udržet flexibilitu a rychlost, kterou na nás všichni oceňují.

Našimi zákazníky jsou často průmyslové firmy, čeští výrobci, e-shopy, firmy, které dělají doplňky pro e-shopy, nebo pořadatelé akcí. Třeba Patrioti MSK, kterým jsme natočili video z posledního Setkání. Oslovují nás ale i streameři, youtubeři nebo finanční poradci a sportovní kluby.

Kromě toho točíte svatby. Co vás baví víc? Firemní videa, nebo svatby?

Svatby… To byl náš velký přešlap. My se u svateb nemůžeme realizovat a využít naše dovednosti v postprodukci. Málokdo chce do západu slunce přidat nějakou tu animaci nebo efekt. Navíc je to obor sám o sobě a člověk se nikdy nezavděčí, pokud tedy pořád neustupuje…

Každopádně pár svateb za sebou máme. Nejvíce jsme si užili natáčení svateb pro naše známé, kde jsme měli volnou ruku a mohli jsme tam zakomponovat třeba jejich koníčky nebo oblíbená filmová témata. Dělali jsme i světelný meč! Ale opravdu málokdo chce geek nebo fandovské video ze svatby.

Jak jste vlastně začínali?

Před dvěma roky – lednovým křtem na veleúspěšné akci Reshoper, kde se shlukují snad všichni z e-commerce. To nás tehdy zachránilo. Pak přišla pandemie a my z té akce těžili snad více než rok.

Protože se nikdo nechtěl potkávat a produkty byly vyprodané, nebylo skoro co točit, takže jsme se zaměřili spíše na animace a animovaná videa… A myslím, že se to povedlo.

Teď zase točíme o stošest.


KasparDigital.cz

KasparDigital.cz se specializují na tvorbu a postprodukci videí pro firmy, natáčení videí z akcí a animaci log. Spolupracují s velkými i malými klienty a jak rádi říkají, i s malým rozpočtem dokážou zázraky. Pro Patrioty MSK natočili video ze 14. Setkání Patriotů MSK.