Blog

6
Dub

Komentář: Dejte nám vlak… a dejte nám pokoj.

Komentuje Tomáš Buchwaldek, spoluzakladatel Patriotů MSK.

Před pár dny jsem zažil další aha moment, o který se s vámi musím podělit.

Na cestu do Mnichova jsem vyrazil z Ostravy vlakem v 9:13, příjezd do Mnichova s cca hodinovým přestupem v Praze v 19:18. Na cestu zpět jsme vyrazili v 10:43 a po různých peripetiích se zpožděním vlaku jsem se domů do Havířova přes Prahu a Ostravu dostal kolem 22:00 večer. 

Vzdálenost mi Google Mapy ukazují kolem 750km, Idos pak kolem 789 km. Což mi při zhruba desetihodinovém času stráveném ve vlaku udělá raketovou průměrnou rychlost necelých 80 kilometrů za hodinu.

Rok 2023.

Moderní civilizace.

Cesta ze střední do západní Evropy.

Wow.

To chceš.

Můžeme si namlouvat, co chceme, můžeme do naší republiky a do našeho kraje pumpovat kolik evropských či jiných dotačních miliard chceme, ale víceméně zbytečně. 

Pokud se mi vyplatí při cestě z Berlína do Vídně obkroužit celou Českou republiku, abych dorazil rychleji, pokud bude stát hlavní rychlík mezi Prahou a Mnichovem v každé vesnici, kde bude muset zároveň měnit lokomotivu (nemáme všude elektrifikovanou trať), pokud se budu muset takhle trmácet za západu na východ a opačně a pokud bude (jak říká Martin Hausenblas) Česká republika spíše kruhovým objezdem než křižovatkou Evropy, tak zde můžeme dělat cokoliv sebelépe, ale řešení bude víceméně stejně poloviční, pokud vůbec nějaké.

Já vím, lehce se to řekne.

Co kdyby nám cesta Ostrava – Praha zabrala hodinu? Co kdybychom se z Prahy za další dvě hodiny dostali do Berlína/Mnichova? 

Co kdybych se jednoduše dostal po dálnici z Ostravy do Bruntálu, na Osoblažsko? 

Co by se stalo s pracovním trhem? Pořád by utíkalo tolik lidí za prací do Prahy? Byl by takový brain drain?

Co by se stalo s nemovitostním trhem? Uměli by si lidé spočítat, kolik je stojí bydlení tady a kolik u Prahy?

Co by se stalo s rozvojem podnikání a obchodních vztahů?

Co by se stalo s kvalitou života v našem regionu?

Žijeme v demokratické a pro život skvělé zemi. Jen si říkám, že v těchto případech týkajících se infrastruktury bychom měli být více direktivní. Prostě stavět. Mimochodem jsem zjistil, že s velkou slávou jsme oslavili to, že za 10 let možná začneme stavět obchvat Havířova – ano, začneme stavět, ne že bude hotov. 

Co s tím? Sám nevím.

Jen jsem si uvědomil, že mít pořádný vlak v regionu vyřeší mnohonásobně více než veškeré dotační peníze na rozvoj našeho kraje.

Proto prosím, drazí politikové: “Dejte nám vlak a dejte nám pokoj!”

V našem kraji je spousta šikovných lidí, kteří toho následně využijí. Nechte nás pracovat a dejte nám pokoj s dalšími dotacemi, které už nebudou potřeba.