Blog

Daniel Mozga
10
Led

Dobrý finanční poradce radí, klient rozhoduje, říká Daniel Mozga

Umím důchody předem spočítat lépe než sociální správa, lidé neví, že mají nárok na desítky až stovky tisíc korun navíc, tvrdí finanční poradce Daniel Mozga.

Můžete na úvod představit portfolio svých služeb?

Základem mého portfolia je audit a správa privátních financí a unikátní produkt Česká penze. Pro klienta to znamená, že mu zpracuji jeho privátní finanční audit, abych důkladně poznal, co potřebuje, kam směřuje a jaká je jeho aktuální situace. Rád svou práci přirovnávám k lékařům nebo advokátům. U těchto profesí je taky velmi důležitá vstupní analýza, bez které by vám buď nepomohli, anebo by pomoc mohla být špatně vedená a uškodit.

Pokud lékaře pravidelně nenavštěvujete a nepodstupujete pravidelná vyšetření a testy, po čase se může objevit velmi vážný problém, který bude těžko řešitelný. To samé platí u finančního poradenství. Na základě vstupní analýzy radím, jaké využít investice, pojištění majetku, odpovědnosti, rizik nebo jakou hypotéku vzít a od které banky.

A ta služba Česká penze?

Máme unikátní modely a složité výpočty, podle kterých dokážeme přesně spočítat některé věci. Umíme klientovi přesně spočítat, jaké by měl invalidní důchody prvního, druhého a třetího stupně, jaký by měla jeho rodina vdovský nebo vdovecký důchod, jaké by tam byly sirotčí důchody. Pokud je to klient, který má blízko do penze, umíme mu přesně spočítat, jaký bude mít starobní důchod. Poradíme mu, kdy je pro něj nejlepší do penze odejít a jakým způsobem, aby měl co nejvyšší důchod.

Umíme to předem spočítat dokonce přesněji než správa sociálního zabezpečení. Vlastně klientovi řekneme, na co má nárok za své odvody na sociální pojištění, které celý život platil. Většina lidí to neví, údaje nekontroluje a pak jsou v nich chyby, na základě kterých zbytečně tratí peníze.

Lidově řečeno mívá správa sociálního zabezpečení v soupisech údajů nepořádek?

Spíše tam některé věci chybí, na něco se třeba zapomene.

Kolik takhle dokážete ušetřit peněz? Nebo vlastně získat, když to jsou peníze, na které má člověk nárok, jen o tom neví.

Pokud patříte mezi 98 procent lidí v této republice, může vám naše služba přinést desítky až stovky tisíc korun navíc oproti tomu, co byste skutečně získali.

Jak vás ovlivnila protikoronavirová opatření?

Mou činnost to zasáhlo negativně hlavně tak, že se nemohu setkávat s novými klienty. Má to ale i svá pozitiva. Se stávajícími klienty jsme upevnili důvěru a mohl jsem jim být nablízku při všech dotazech. Ukázalo se, že i online se dá řešit spousta věcí. Šetří čas i peníze. Měl jsem prostor více se zaměřit na detaily nastavení firem a poradit jim, kam a jak dále růst.

Kdo jsou vaši klienti? Jsou to spíše jednotlivci, nebo podnikatelé?

Moji klienti jsou lidé, kteří si váží sebe, své práce a svého času. Jsou to rodiny i firmy. Nebo jednotlivci, kteří si chtějí plnit sny, být profesionály v tom, co dělají, a nezabývat se tím, co dělat nechtějí. To bývají finance, které mohou svěřit do rukou odborníků. Spravuji finance rodin, kde jsou všichni zaměstnanci, kde je jeden zaměstnanec a druhý OSVČ, ale i těch, kde všichni podnikají. To nemá vliv.

V zásadě rozlišuji klienty pouze na ty, co chtějí poradenství ode mě, a na ty, kterým chci radit já. Jenom vzájemné sympatie zaručí oboustrannou spokojenost v dlouhodobém horizontu. Taky vždy směřuji k mezigeneračnímu poradenství – nejdřív rodiče, pak jejich děti.

Jak jste se dostal k finančnímu poradenství? Tohle je zrovna obor, za kterým často stojí nějaký příběh.

Můj příběh je celkem jednoduchý. Vždy jsem byl člověk, který chtěl dělat nějaké dobré věci. Jenže ve finanční sféře se moc dobrých věcí nikdy neočekává. Lidé tohle řemeslo vnímají velmi skepticky. Jsou dost opatrní a bojí se, co jim zase prodejce vyvede. Takže jsem do toho před dvanácti lety šel po hlavě. Dal jsem všanc své jméno a řekl si, že chci, aby bylo vnímáno pozitivně. To se mi podle mého skromného názoru celkem daří.

Od té doby dlouhodobě pečuji o své klienty a společnými silami jdeme za jejich sny. Každý je má jiné. Nechci, aby pojišťovny nebo banky participovaly na klientech. Jen chci, aby mí klienti dostali to, na co mají nárok a za co si platí. A hlavně aby přesně věděli, kolik a za co si platí. To jde jen s pravidelným servisem a neustálým vzděláváním.

Daniel Mozga

Daniel Mozga pracuje v týmu s analytikem a hypotečním poradcem Tomášem Hendrychem

Nesetkáváte se s určitou averzí lidí vůči pojmu finanční poradce? Přece jenom jsou dobří finanční poradci a pak ti ostatní. Třeba pochybní studenti, co se sdružují pod určitými značkami, ale o financích toho moc neví.

S touhle averzí se setkávám na začátku skoro každé spolupráce. Pracuji pouze na osobním kontaktu a když dostanu na klienta doporučení od dlouholetého klienta, vždycky má v hlavě na začátku ty stejné otázky. Chce mě okrást? Bude další v řadě, co mi všechno zruší a řekne, že mám veškeré smlouvy špatně a je potřeba je předělat? Mám mu říct své osobní a citlivé údaje? Snažím se působit lidsky a tak, jak bych chtěl, aby se lidi chovali i ke mně – s úctou a profesionalitou. Není špatně, že mladí lidé chtějí dělat tuhle práci, ale je špatně, že většina firem, které tyto mladé lidi náboruje, jim řekne: Všechno klientovi zruš a uzavři znova, jinak nevyděláš. Každý někdy začínal a musí se to naučit.

Přece jenom i těch kvalitních finančních poradců je víc, čím se lišíte od ostatních?

Nedávno jsem založil skupinu několika finančních poradců z různých firem, ve které sdílíme své zkušenosti. A všichni uvažujeme podobně – jak to dělat pro klienta co nejlépe a dlouhodobě. Lišíme se v péči o klienta i po uzavření smluv. Nebo v tom, že na prvním místě nejsou provize, ale klient. Vždy jednám v nejlepším zájmu klienta a neruším za každou cenu vše, co má už sjednáno. Jde o to být partnerem a poradcem. Nejen pouhým prodavačem produktů bez zájmu o klientovy potřeby a cíle.

Proč jste se stal členem Patriotů MSK?

Patrioty MSK navštěvuji již od 3. Setkání, které ještě nebylo v AKORDu. Patrioti MSK pro mě znamenají inspiraci, možnost potkat známé tváře i nové, zajímavé lidi. Získat nové pohledy na život nebo podnikání. Rozvíjet se a růst. Po tak dlouhé době, kdy jsem byl pouze účastníkem Setkání, jsem si řekl, že se chci posunout dál.

Kde vidíte Moravskoslezský kraj v roce 2030?

Moravskoslezský kraj je silný region se spoustou kvalitních lidí, kteří chtějí dělat skvělou a profesionální práci. Lidí, kteří zde chtějí něco vybudovat pro druhé a poskytovat kvalitní služby. Věřím, že v roce 2030 bude Moravskoslezský kraj velmi inovativní, bude vnímán ještě pozitivněji než dosud a lidé v něm budou rádi a šťastní. Bude se v něm tvořit spousta zajímavých firem a nápadů.


Daniel Mozga

Daniel spravuje a audituje soukromé finance více než dvanáct let. Říká o sobě, že je poradce, ne prodejce. Řeší penzi, hypotéky, investice, ale i pojištění rizik, odpovědnosti nebo majetku. V týmu pracuje s analytikem a hypotečním poradcem Tomášem Hendrychem. Od roku 2020 jsou členem Patriotů MSK.