Blog

1
Kvě

Komentář: Buďme SMARTER! Aneb nebojme se dávat si cíle

Komentuje Tomáš Buchwaldek, spoluzakladatel Patriotů MSK.

Nevím, co je na tom pravdy. Stalo se to prý kdesi na venezuelských státních hranicích, kdy Fidela Castra zastavil celník. Celník položil Fidelovi prý nejzásadnější otázky jeho života, které ovlivnily na mnoho let miliony lidí. Zeptal se ho: Kdo jste, odkud, kam a proč jdete?

No a pak šel dělat revoluci na Kubu.

Úsměvné, že? Ale prý to tak nějak bylo. 

Vždy si na toto vzpomenu, když nevím, bloudí se mi myšlenky, nemůžu se dostat do flow a mám tendenci prokrastinovat. Někdy je prokrastinace sice i užitečná, ale většinou mě limituje. V tu chvíli si vzpomenu na Castra a řeknu si: Kam to vlastně jdu?

Pomáhá mi určit si cíl.

Nemusí to být zrovna velký a filozofický cíl. Mnohdy je to i o takových malých „sprintech“ k cíli. K práci na hodinu, na dvě. 

O SMART cílech jste asi už slyšeli, ale jak vidím, pořád se v nich mám co zlepšovat. S mým kolegou Martinem jsme si metodiku stanovování cílů za těch téměř 10 let podnikání vytunili na míru. Nejsem lektorem, možná to není úplně správně, ale nám toto takto funguje a tak si říkám, že možná pomohou i někomu z vás:

 • S = specific = specifické
  To je teoreticky jasné, v praxi téměř vždy nejasné. Tady mi pomáhá nechat jiného cíl přesně vysvětlit a přímo i v hlavě nechat vizualizovat, jak bude finální stav konkrétně vypadat.

  Např. doběhnout závod – někdo si představí maraton, někdo běh na 1 km. Někdo si představí, že vyčerpáním lehne v cíli, někdo, že v pohodě s úsměvem na rtu si plácá v cílové rovince s diváky. Stejné a přitom to může být úplně jiné… Jaký máš obraz v hlavě?

 • M = měřitelné = za jak dlouho, v jakém čase, jakém průběžném čase
  Vím v jakémkoliv okamžiku, jestli jsem na 10, 30, 70 % plnění cíle?

 • A = akceptované = já to prostě chci
  Já si cíl akceptuju hlavně sám pro sebe. Někdo tady místo tohoto „áčka“ dává achievable, tedy dosažitelné. My ne. Na co je cíl, který je pro mě nebo můj tým jen něco vylepeného na nástěnce (v lepším případě) nebo někde nevyřknut v hlavě (v horším případě). Přestaňme si dělat cílový sadomasochismus a zbytečně se trestat tím, co opravdu chceme či nechceme. Dávejme si cíle, které chceme a kterými doslova žijeme.

 • R = relevant = musí mi to dávat smysl
  Někdo tady dává realistic = reálné cíle. Nesnáším dávat si reálné cíle. Musíme si dávat cíle, které mají smysl, ať už jsou jakkoliv velké, či malé. Je reálné růst o 100 %? Někdo to určitě zvládl, ale má to pro nás smysl?

  Měli jsme ve firmě kolegyni, která si dala cíl, že se přihlásí na kurz angličtiny. Kromě toho, že to není cíl, ale úkol, tak to asi za čtvrt roku nezvládla. Určitě ne protože by to bylo nereálné, ale ve výsledku to reálně nechtěla. Nedávalo ji to smysl, jen si to nepřiznala. Angličtinu k ničemu nepotřebovala, bylo to spíše její přání nežli cíl.

 • T = time able = časově ohraničený, termín, kdy se ten závod běží. 

No a pak často bojují hlavně s:

 • E = enjoyable = užít si to. Přidat si aktivity, které vedou k cíli a které si budu užívat. Například těším se na trénink na závod, až vyběhnu ven. 
 • R = rewarded = odměním se za to. Jakou odměnu si dám za to, že závod uběhnu? Dám si medaili na poličku a zajdu na vytoužený oběd? Jak získám nového zákazníka, vezmu ženu/milenku do kina? Jak vyřídím všechny e-maily, dám si kafe?

Buďme SMARTER. Dávat si cíle je fajn, nebojme se toho, ať už při stanování těch velkých, životních výzev, tak i těch drobných, každodenních.

Stále na tom pracuji, a když cítím náznak prokrastinace, vzpomenu si na Fidela. Odkud, kam a proč to zrovna jdu?