Blog

Beseda se zakladatelem Dnů NATO Zbyňkem Pavlačíkem
15
Lis

Zbyněk Pavlačík. S mužem, kterého chce mít každý v bezpečnosti na své straně, diskutovali členové Patriotů MSK

Dny NATO v Ostravě jsou bezpečnostní akcí evropského charakteru, kterou před devatenácti lety založil Zbyněk Pavlačík. Diskutovali jsme s ním o projektovém managementu.

Listopadovou členskou akci jsme zaměřili na podnikatelské vzdělání o projektovém řízení. U příležitosti blížícího se dvacetiletého výročí vzniku neziskové organizace Jagello 2000 jsme uspořádali besedu se Zbyňkem Pavlačíkem, zakladatelem největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě – Dnů NATO v Ostravě.

Od vášně k letadlům k organizování letecké akce evropského charakteru

Zbyňka Pavlačíka k založení akce vedlo hned několik důvodů. Už od mala ho zajímala letadla a lepil jejich modely. Chtěl se stát pilotem, ale kvůli zdravotním komplikacím se musel vysněné profese vzdát. U vášně k letadlům však zůstal a když v sobě navíc objevil organizátorské dovednosti, plán vytvořit takovou akci, ve které využije i svůj koníček, byl na světě.

Původně jsme ani neměli ambici dělat letecký den.

Zatímco dnes je z Dnů NATO v Ostravě akce evropského charakteru, první ročník byl o poznání menší. Na ostravskou Černou louku tehdy dorazilo deset tisíc lidí. „Původně jsme ani neměli ambici dělat letecký den. Zlom nastal až při pátém ročníku, kdy k nám přiletěli Britové,“ poznamenal Pavlačík.

Beseda se zakladatelem Dnů NATO Zbyňkem Pavlačíkem

Sídlo Jagello 2000 je plné modelů letadel.

Britové se tehdy politicky orientovali především na střední a východní Evropu. Později jejich dominanci vystřídalo Turecko a dnes se na středoevropské země zaměřuje hlavně USA a Německo. Pro britskou armádu je ale Česko stále velmi důležité. Potvrzuje to i fakt, že zatímco všude jinde si britská armáda za svou účast účtuje významné částky, Dnům NATO v Ostravě je odpouští a vystupuje zdarma.

Plánovat déle než na dva roky dopředu nemá smysl

Pavlačík říká, že bez předchozí zkušenosti takto velkou akci uspořádat nejde. „Jestli chce někdo dělat tak velkou akci, tak ať ji nedělá. Musí k ní dojít postupně,“ uvedl Pavlačík. A o významnosti celé akce nejde pochybovat. Jen základ produkce vyjde Jagello 2000 na 14,5 milionu korun. Policie a armáda navíc fungují pouze jako spoluorganizátoři a většina věcí je tak na bedrech relativně malé ostravské neziskovky.

Jestli chce někdo dělat tak velkou akci, tak ať ji nedělá. Musí k ní dojít postupně.

O postupném vývoji spolku svědčí i to, že plánuje pouze na dva roky dopředu. „Teď se zaměřujeme především na prestiž akce. Premiéry a derniéry – to jsou prestižní věci, které chceme přinést,“ zmínil Pavlačík.

Žádnou inspiraci ve světě nemají. Protože si koncept vyvinuli sami a od píky, je akce jedinečná. „Náš koncept je unikátní, protože Dny NATO v Ostravě jsou širokospektrální akcí. Věnuje se armádě, policie, letectví a bezpečnosti obecně,“ dodal Pavlačík.

Beseda se zakladatelem Dnů NATO Zbyňkem Pavlačíkem

Cílem národní konference je podpořit debatu o bezpečnostní situaci.

Kromě toho pořádá Jagello 2000 od roku 2014 i národní bezpečnostní konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. Ve Španělském sále se při ní sejdou prezidenti V4 a vybrané auditorium.

Spravedlivý přístup bez emocí se vyplatil

Věkový průměr lidí, kteří pro Jagello 2000 pracují, je překvapivě nízký. Z řad brigádníků si pro dlouhodobou spolupráci vybírají jen ty nejlepší. „Je lepší mít méně odhodlaných lidí než mnoho neodhodlaných, kteří k činnosti nemají žádný vztah,“ doporučuje Pavlačík. Přiznává však, že kvalitních pracovníků je nedostatek. Na rekordně nízkou nezaměstnanost spolek zareagoval tak, že na těžkou práci využívá vězně.

Je lepší mít méně odhodlaných lidí než mnoho neodhodlaných.

Většina core týmu Jagella 2000 tak pochází z brigádníků. Spolek jim umožňuje home office a třítýdenní vánoční režim. Zakládá si na přístupu, že je jedno, kde se daný člověk nachází, ale musí fungovat. On sám o sobě říká, že pracuje v „Ostrapraze“. „Teamleaderům nekecám do jejich práce a zodpovědnost nechávám čistě na nich,“ odhalil Pavlačík.

podpořit debatu mezi nejvyššími politickými představiteli, odborníky a příslušníky ozbrojených a bezpečnostních sborů o bezpečnostní situaci.

Členové Patriotů MSK debatovali nejen o projektovém managementu.

Základem úspěchu je podle něho dodržování dohod a spravedlivý přístup bez emocí. „Jsme taky pyšní, že jsme neziskovka, protože to znamená, že nejsme závislí na dotacích,“ zdůraznil Pavlačík. V celém spolku razí heslo „we are special, we are Ostrava“.

Muž, kterého chce mít každý na své straně

Díky rozsahu Dnů NATO v Ostravě je dnes Zbyněk Pavlačík klíčovou osobností, kvůli které se uzavírají mnohé armádní a bezpečnostní zakázky. Euro.cz o něm uvedlo, že je považován za jednoho z nejdůležitějších členů české bezpečnostní komunity. „Že je důležité mít Zbyňka Pavlačíka na své straně, potvrdí kdokoli, kdo se pohybuje v bezpečnostních kruzích,“ uvedl portál. Členové Patriotů MSK měli exkluzivní možnost se Zbyňkem Pavlačíkem besedovat nejen na téma projektového managementu na listopadové členské akci.

Pavlačík však celou dobu zastává názor, že vyšší počet zbraní ve společnosti znamená nižší bezpečnost. K aktuálně projednávané otázce česko-čínského partnerství uvedl, že Číně se nedá vyrovnat. „Jsem pro budování česko-čínských vztahů, ale musí být vyrovnané,“ uzavřel besedu Pavlačík.

Fotogalerie