Blog

Martin Hausenblas nás provádí skladem ADLERu
26
Led

Martin Hausenblas nás provedl jedním z nejmodernějších českých skladů. Nachází se v Ostravě

Ve středu 23. ledna 2019 jsme v rámci letošní první členské akce Patriotů MSK navštívili distribuční sklad společnosti ADLER. Zájemci z řad naší komunity navíc využili možnost zkonzultovat svůj podnikatelský nápad přímo s Martinem Hausenblasem.

150 000 naskladněných beden, 900 000 milionů v zásobách, 6 000 protipožárních čidel a hasicí systém za 26 milionů. „Požár skladu by byl pro firmu devastující,“ shodují se Martin Řehoř, logistický ředitel ADLERu, a Martin Hausenblas, spoluzakladatel firmy – naši průvodci.

Svůj distribuční sklad ve Slezské Ostravě mají propracovaný k dokonalosti. Právem se řadí mezi nejmodernější sklady v celém Česku.

„Nedělat chyby je pro nás zásadní,“ vysvětlují. ADLER podniká v rámci B2B a logistický systém se tak liší od běžných e-shopů. Jedna objednávka může zahrnovat až tisíc různých triček či dalších reklamních předmětů. „Chybovost celého logistického procesu se nám přesto daří držet pod jedno promile,“ dodávají.

Exkurze v ADLERuProstory skladu nás provedli Martin Řehoř a Martin Hausenblas.

Jejich aktivní zákazníci, kterých je po celém světě kolem 20 000, mají ve zvyku objednávat zboží těsně před denní uzávěrkou, která je v 16:30. Automatizovaný systém však dokáže zajistit rychlou logistiku a poslední auta ze skladu vyráží o půl deváté.

Nad celou logistikou navíc bdí vlastní systém. „Za minulý rok jsme neměli ani jeden případ špatného odeslání zboží,“ zdůrazňuje zaměření na nechybovost Hausenblas.

„Proces však neustále ladíme,“ doplňuje ho Řehoř. Životnost zdejších procesů trvá zpravidla několik měsíců, zaměstnanci ADLERu je neustále zdokonalují drobnými vychytávkami, ale také obřími přebudováními. Opodál například vidíme stát prototyp budoucího robota. Jestli se jeho dostavění povede, je ve hvězdách.

Exkurze v ADLERu

Bedny jsou zde řazeny polochaoticky.

Perličkou je například fakt, že vedení společnosti nakázalo, aby i v případě jaderného útoku celý systém zaznamenal maximálně pětiminutové zpoždění.

„Firma je odrazem člověka,“ vysvětluje Hausenblas, když se dostáváme k tématu ekologie. Celý ADLER totiž dbá na ekologičnost všech procesů – vždyť jen jejich distribuční sklad vyrostl na brownfieldu.

Firma je odrazem člověka.

Používají například vlastní speciální palety vyrobené z recyklovaného plastu. Důvodů je hned několik. „Jednak je nikdo nechce, jednak jsou ekologické, jednak neprodukují žádný prach, který je výbušný a rizikový pro požár.“

Exkurze v ADLERu

Na know-how si v ADLERu nehrají – je to prý přežitek.

V balíčcích navíc nenajdete žádné výplňové zboží a pro maximální využití nákladních prostorů jsou všechny balíky automaticky stavěny do kompaktních sloupů. „Vzduch nevozíme,“ říká Řehoř.

V ADLERu má zkrátka vše své zdůvodnění. I umístění distribučního skladu zrovna do Ostravy má hned několik opodstatnění. Nejen, že jsou z Ostravy logisticky blíže trhům, na kterých ADLER prodává nejvíce – svou roli zde sehrál i sociální aspekt.

Po exkurzi zákulisím maximálně automatizovaného skladu dostávají prostor dotazy z řad návštěvníků přímo na spoluzakladatele firmy, Martina Hausenblase. Inspirativní je nejen jeho vedení firmy, ale také osobní příběh.

Exkurze v ADLERu

Na place se příliš lidí nepohybuje, v dodavatelských firmách však pracuje až 25 000 zaměstnanců.

Členové Patriotů MSK navíc dostávají jedinečnou příležitost zkonzultovat své podnikání přímo s tímto známým českým podnikatelem a filantropem. Poskytnuté rady a tipy se jim hodí především do začátku podnikání.

Letošní první členskou akci tak pro velký zájem ukončujeme až o hodinu později, než bylo plánováno. Děkujeme všem za návštěvu a zvlášť společnosti ADLER a Martinu Hausenblasovi – budeme se těšit třeba opět na viděnou.

Více fotek na našem Facebooku

Tato akce byla určená pouze členům Patriotů MSK. Jsi již členem? Propojíme Tě s podnikatelskou sítí Moravskoslezského kraje.

Více o členství